Afyon Radyoları

Afyon Radyoları

Afyon radyoları hakkında sizleri çok ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmeden önce Afyonkarahisar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamak istedik. Halk arasında adı Afyon olarak kısaltılan ve anılan bu şehrimiz Ege bölgesi ve İç Batı Anadolu içerisinde yer almaktadır. Mermercilik, şehirde en fazla rağbet gören işler arasında yer alır. Afyon mermeri olarak bilinen,yöreye özgü bir mermer türü ise yurt dışına da işlenerek gönderilen mermer türleri arasında yer almaktadır.

NATO’nun en büyük ikinci havalimanı Afyon’da bulunmaktadır. Anlayacağınız gibi şehre havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir. Şehir pek çok şehre giderken geçilen karayolunda bağlantı niteliği taşıdığı için, Konya ya da İzmir’den herhangi birinin dahi Afyon radyoları hakkında bilgi sahibi olması durumu söz konusudur. Aracınızla geçerken Afyon radyolarına frekanslarınız mutlaka takılacaktır.

Afyon ile ilgili elde edilen yazılı kaynaklara bakılınca, en eski yazılı kaynakların Milattan Önce 6. yüzyıla ait olduğu söylenebilir. Dolayısı ile şehir tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hal böyle olunca da günümüze kadar gelen kültürel miraslarla, kültürel zenginlik açısından önemli illerimizden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türklerin bölgeyi fethetmesinin sonrasında, Osmanlı İmparatorluğu’nda tahtta bulunan Sultan 1. Mesut tarafından verilen emirle Karaşar Türkleri Akronium Kalesi civarına yerleştirilmiştir. Hal böyle olunca da adı değişen şehir Karahisar olarak bilinmeye başlanmıştır.

2005 yılına kadar Afyon adı ile bilinen şehir, sonrasında AfyonKarahisar adını almıştır. Karahisar adının şehre verilmesinin sebebi ise volkanik kayaların rengi ile bağlantılıdır. Söz konusu volkanik kayaların üzerine hisar kurulması sebebi ile şehrin adı Karahisar olmuştur. Haşhaş ekiminin bölgede çok fazla yapılması dolayısı ile Afyon adı da verilen şehre şimdilerde her ne kadar Afyonkarahisar adı verilse de, bizler hala Afyon adını kullanmayı, kısa olması dolayısı ile tercih etmekteyiz.

Afyon radyolarının, bölgenin kültürel zenginliği dolayısı ile pek çok kültüre hitap eden ve bu kültürlere uygun şarkılar çalan radyolar arasında yer aldıklarını da belirtmeden geçmemeliyiz. Bunun benzeri bir durum Afyon yemekleri için de geçerlidir. Her damak tadına hitap eden bu yemekler arasında Zürbiye, Paçık, Keşkek, Çullama köfte, Afyon Kaymağı Tatlısı, Ağzı Açık, Bükme, Düğülü Haşhaş Tatlısı, Sakala Çarpan Çorbası, Şebit… gibi isimlerden söz edebiliriz. Afyon sucuğu ise başlı başına lezzet içermekte ve tüm Türkiye tarafından tercih edilmektedir.

Afyon radyolarında, en çok çalınan Afyon türkülerinin isimlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: Mahpushane Dedikleri Bir Derin Guyu, Feracem De Dört Duvarda, A Gız Senin Adın Dudu, Karahisar Kalesi Yıkılır Gelir… Afyon radyoları dinlemek için sitemizi kullanabilir, internetin olduğu her yerden bu türkülere erişim sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*