Adıyaman Radyoları

Adıyaman Radyoları

Adıyaman radyoları arasında Güney Radyo, Karadut FM, Kahta FM ve Şahin FM’den söz edebiliriz. Tarihinin Milattan Önce 40.000’li yıllara dayandığı düşünülen Adıyaman’da, şehir içerisinde dahi pek çok tarihi eserle karşılaşılabilmektedir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’a dair pek çok bilgiyi Adıyaman radyolarında bulabilirsiniz.

Hepimizin severek tükettiği çiğ köftenin baş kenti olarak bilinen Adıyaman’ın bilinen ilk ismi Hısnımansur’dur. Mansur’un Kalesi anlamına gelmekte olan Hısnımansur adı, Adıyaman’da uzun zaman kullanılmış ve şehir bu dönemlerde pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Adıyaman denildiğinde hepimizin aklına gelen Nemrut Harabeleri ise Kommagene Krallığı tarafından ortaya konmuştur. Nemrut harabelerini görmeye giderseniz, orada bulunan aslan başı heykeli ile karşılaşırsınız ve bunun üzerinde de bir yıldız haritası yer almaktadır. Astronomlar bu haritayı incelediklerinde, o dönemin gökyüzü durumunu gösterdiğini algılamaları zor olmamıştır ve buna istinaden de Milattan önce 64 yılına işaret etmektedirler. Adıyaman radyolarını dinlemeniz halinde zaman zaman bu bilgilerin paylaşıldığına şahit olabilirsiniz. Adıyaman radyoları dinlemek için Adıyaman’da bulunma zorunluluğunuz da yoktur. Sitemiz üzerinden bu radyoların her birine kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Adıyaman radyolarında Adıyaman mutfağına dair bilgiler hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin şehirde herkes en çok ve severek çiğ köfteyi tüketmektedir. Bunun yanında Besni tavası, topak helvası, içli köfte, buhara pilavı, tene helvası, Adıyaman köftesi, şırlık tatlısı, tırşik ve dövmeç Adıyaman yemekleri arasında en çok bilinen ve sevilenlerdendir.

Adıyaman radyolarında en çok Adıyaman müzik kültürünün simgesi olan türkülere yer verilmektedir. Bu türküler arasında Altın Yüzüğüm Kırıldı, Adıyaman Dağları, Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum,Damın Ardı Tandıram, Bir Mektup Yazdırdım, Durnalar Dizi Dizi… en çok göze çarpanlardır.

Adıyaman radyoları dinleyerek şehrin müzik kültürü hakkında detaylı bilgilere sahipolabilirsiniz. Ve bunun için radyoyayini.org size yeter.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*