Adapazarı Radyoları

Adapazarı Radyoları

Adapazarı radyoları, gerek karasal yayın ile gerek internet ortamından en çok dinlenen radyolar arasında yeralmaktadır. Bu durumun sebebi, Adapazarı’nın yapılan son nüfus sayımında 1 milyonun üzerinde nüfusa sahip olması ile birlikte, Türkiye’nin en büyük yirminci ili olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu kadarla da kalmaz. Adapazarı Karadeniz, Düzce, Bilecik, Bolu ve Kocaeli illerinin ortasında yer almaktadır. Bu nedenle şehre gelen giden sayısı da oldukça fazladır  Yani Adapazarı’na uğrayanların da Adapazarı radyolarını dinlediklerini söyleyebiliriz. Bu kişiler sonrasında, beğendikleri radyoları, internet üzerinden kendi şehirlerinde de dinleme olanağı elde ederler.

İstanbul’a yakınlığı ve Marmara bölgesinin en büyük beşinci şehri olması dolayısı ile Sakarya’da sanayileşme son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Bununla birlikte tarım yapılan şehirde büyük çoğunlukla fındık ve mısır yetiştiriciliği ile ilgilenilmektedir. Adapazarı radyoları tüm bu işler yapılırken de dinlenen radyolar arasında yer almaktadır.

Adapazarı, daha çok Sakarya adı ile bilinmekte olup şehre bu adın Sakarya Nehri dolayısı ile verildiği düşünülmektedir. Ancak bunun haricinde de çok sayıda, şehrin bu ismi almasına yönelik rivayet bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Örneğin nehirde bulunan saldırgan tanrılara Sangari ismi verilmiş ve bu isim zaman içerisinde Zakharion’a dönüşüp, sonrasında da Sakarya halini almış olabilir. Adapazarı radyolarında bu duruma ilişkin bilgiler de sıklıkla paylaşılmaktadır.

Adapazarı radyolarını dinlerken, şehrin çok sayıda gezilip görülecek yerlerini de ziyaret edebilirsiniz. Örneğin bu noktalardan ilki Türkiye’nin en uzun ikinci plajı olma özelliğini gösteren Karasu Plajı’dır. Sapanca Gölü, Acelle Yaylası, Acarlar Longozu, Doğançay Şelalesi, Gölbaşı Park, Justinianus Köprüsü, Sakarya Müzesi, Deprem Müzesi, Çark Caddesi… gibi noktalar da Adapazarı’nda gezilip görülmesi gereken yerler arasında sayılmaktadır.

Adapazarı radyolarını dinleyerek aynı zamanda şehrin en bilinen yemeklerini de yapabilirsiniz. Osmanlı – Rus savaşlarından sonra yaşanan Çerkez sürgünü ile bölgeye göç eden Çerkez’lerin yemek kültüründen etkilenen Sakarya mutfağı, aynı zamanda Karadeniz ve Ege yemeklerini sentezleyerek de ortaya lezzetli tatlar çıkartmaktadır. Adapazarı yemeklerine örnek olarak: Adapazarı Usulü Kuzu But, Pekmezli Ayva Dolması, Hamsili Pilav, Islama Köftesi, Çerkez Tavuğu, Balkabaklı Ekmek, Karalahana, Ezme Fasulye… Adapazarı mutfağının önemli ve en bilinen lezzetleri arasında sayılmaktadır.

Adapazarı radyolarında, Sakarya yöresine ait olduğu bilinen türküleri de sıklıkla dinleyebilirsiniz. Bu türkülerin neler olduğuna bakacak olursak, bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz: Öptürmem, Kadın Karşılaması, Geyve Dağlarında, Allı Yazma Başında…

Adapazarı radyolarını dinlemek için sadece Adapazarı’nda yaşamak zorunda değilsiniz. İnternet sitemiz üzerinden ulaşabileceğiniz Adapazarı radyoları dinleyerek, şehri daha yakından tanıma ve en azından genel kültürünüzü geliştirme olanağını elde edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*