Radyo Dinlerken Kesiliyor

Radyo dinlemeyi sevenlerin eskiden daha sık yaşadığı ve şikayet ettiği bir sorundu: radyo dinlerken kesiliyor problemi. Bu problemi telefon, tablet ve bilgisayarda farklı şekillerde yaşayabiliyor ve her bir farklı sorunu da farklı şekillerde çözüme ulaştırabiliyoruz. Peki sizin de radyo dinlerken kesiliyor şeklinde bir sorununuz varsa; ama aynı zamanda radyo dinlemek istiyorum diyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? İlerleyen bölümlerde, radyo dinlemeyi sevenler için bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Radyo Dinlerken Kesiliyor

Radyo dinlemek istiyorum dediniz ve ilk olarak aklınıza bunun için kullanabileceğiniz telefon ya da tabletiniz geldiyse, muhtemelen Chrome ya da Mozilla gibi bir tarayıcı kullanacaksınız ve dolayısı ile de radyo dinlemeye başladıktan kısa bir süre sonra kesintiler yaşayacaksınız. Bu sorunu çözebilmek adına, radyo dinlemek istiyorum dediğinizde eğer telefon ya da tabletinizden yararlanacaksanız, cihazıonızın kendi tarayıcısını kullanmayı tercih etmelisiniz.

Radyo dinlemek istiyorum dediniz ve kesintisiz cablı radyo yayını yapan bir yere tıkladınız; ama bir türlü radyo dinleyemediniz. Bu sorunun nedeni genellikle, kullanılan radyo playerin kodlamasından kaynaklanmaktadır. HTML5 ile kodlanan bir radyo playeri bilgisayardan da, telefondan da tabletten de rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Ancak telefon ve tabletinizde, radyo dinlemeye otomatik olarak başlayamazsınız. Bunun için playerde Play butonuna basmanız gerekir. Bilgisayarlar için bu durum geçerli değildir. Radyo dinleme işlemi tarayıcılarda otomatik olarak başlar. Bir tek iPhone’nin bazı modellerinde radyo dinleme sorunu yaşayabilirsiniz. Bu gibi sorunlar için de yardımcı radyo dinleme programları bulunmaktadır.

Radyo dinlemek istediğinizde, radyo dinlerken kesiliyor gibi bir sorununuz yokken, bir anda dinlemek istediğiniz radyonun açılmadığına şahit olabilirsiniz. Bu durum bağlantı ile alakalı gecikmelerden kaynaklı olabilir. Örnek vermek gerekirse, Play butonuna basarsınız; ama bunu 15 – 20 saniye geç algılayabilir. Sonrasında radyonun açılması da bir 15-20 saniye alabilir. Dolayısı ile radyo dinlemek istiyorum ama açılmıyor demeden önce biraz daha beklemelisiniz. Çok sık yaşanmasa da, telefon ya da tabletin sesini kısık unutmanız da, rady dinlemenize engel olabilir.

Masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayarda, radyo dinlemek istediğinizde genellikle problem yaşamazsınız. Ama bazı playerlerin bazı tarayıcılarda çalmama durumları da zaman zaman oluşabilmektedir. Bu gibi durumları dinlemek istediğiniz radyonun yetkililerine bildirebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda çözüm mobillere göre çok daha kolaydır. Ancak siz de tarayıcılarınıza Media Player eklentilerini kurmamış olabilirsiniz. Bu nedenle radyo dinlemek istiyorum ama dinleyemiyorum diyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*