İnternet Radyosu Dinlemek İn

Radyo dinlemek çok eskilerden gelen bir alışkanlık. Geçmiş zamanlarda antenli küçük el radyoları, ya da teyplerden kesintisiz canlı radyo dinlenebiliyorken, ilerleyen zamanlarda internet radyoları ile tanıştık. Pek çok masaüstü radyo dinleme programı kullanıcılarla buluştu. Daha ileriki zamanlarda da telefondan radyo dinlemeye başladık. İnternet radyoları önce yurtdışında, sonrasında da Türkiye’de çok popüler oldu. Ve artık neredeyse herkesin dinlediği bir internet radyosu var.

Eskiden radyo dinlerken frekans bulmak zorunda kalınırdı ve bulunan frekanslar en ufak bir harekette cızırtıya dönüşür, kulaklar harap olurdu. Bunun radyo yöneticileri tarafından şöyle bir açıklaması vardı: Havaların sıcaklığı ile alakalı bu durum. Akşam saatlerinde daha kolay dinlersiniz… E gerçekten de kesintisiz canlı radyo dinlemek kolay değildi; çok uzaklardan bir yerlerden kurulmaya çalışılan kablosuz bir bağlantı, vericiler aracılığı ile radyo dinleyicisine aktarılırdı; teknoloji günümüzdeki kadar gelişmemişti.

Bir radyo dinlenirken her yarım saatte bir, ortalama 7 – 8 dakikalık reklam araları verilirdi. Şimdilerde televizyon dizilerinin arasında yayınlanan reklamlara kızar durumdayız; eskiden dinlediğimiz reklamları kelimesi kelimesine ezberler, mağazaların telefon numaralarını aklımızda tutmakta hiç zorlanmazdık. Her anonsta araya giren DJ’ler vardı: burç yorumlarını okur, haberlerden söz ederlerdi. Gazete başlıklarını saatlerce okuyan, hiç müzik yayınlamayan radyo dinleyicisi idik o zamanlar.

Ancak artık internet radyoları var. Bu sayede bizler, hiç reklam ve anons duymadan, rahat rahat, kesintisiz canlı radyo dinlemenin keyfine varabiliyoruz. İnternet bağlantımız iyi ise kesinti yaşama ihtimalimiz neredeyse 0’lara kadar düşüyor. Cızırtı duyma ihtimalimiz ise yok. Kısacası, iyi bir internet radyosu bulduktan sonra, radyo dinlerken yaşanması muhtemel sorun neredeyse yok gibi. Bunun üzerine bir de masaüstü radyo dinleme programı kullanırsanız, bilgisayarınızı açtığınız anda kesintisiz canlı radyo dinlemeye de başlayabilirsiniz.

Türkiye nüfusunun %70 gibi önemli bir kısmını radyo dinleyicileri oluşturuyor. Bunun büyük bir kısmı da internet radyolarını dinleyenler oluşturuyor. Dolayısı ile pek çok internet radyosu, farklı kesimlerden çok sayıda insana hitap ediyor. Artık üniversitelerin, meslek odalarının, mağazaların, kişilerin… internet radyosu var. Dolayısı ile zevkinize uygun olanını bulup kesintisiz canlı radyo dinlemeniz çok kolay. Masaüstü radyo dinleme programını da edindiğinizde, dinlediğiniz radyoya ulaşmanız çok daha kolay bir hal alacak. İnternet radyolarının yaşı bugün neredeyse 24 – 25’lerde…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*