İlk İnternet Radyoları

Radyo dinleyicileri ve özellikle de kesintisiz canlı radyo dinleyenler, internet radyolarının mantığı hakkında bilgi sahibi olduklarında, adeta şaşkına dönüyorlar. Oysa ki çok başarılı bir internet radyosunun yayınını, yayıncı kendi evinden; hatta aracından, gayet doğal bir ortamda yapabiliyor. Ve teknolojinin göz bebeği olan internet radyoları, kesintisiz canlı radyo dinlemeyi sevenler için yeni bir icat değil, geçmişine baktığımızda çok da eskilere dayandığını görebiliyoruz.

Aslında ilk internet radyosu, 1994 yılında, verimlilik ve motivasyonu arttıran bir şirket organizasyonu olarak, Microsoft’a ortak olan Paul Allen’in bilişim şirketi Starwave için kuruldu. Burada amaç, sadece şirket içerisindeki çalışanların verimlilik ve motivasyonunu arttırmaktı. Ama aslında söz konusu organizasyon, internet radyolarının temelini oluşturmuştu. Öyle ki ilerleyen zamanlarda fikir gelişti ve internete bağlı tüm bilgisayarlara, söz konusu verimlilik organizasyonunun ulaştırılmasına karar verildi.

Radyo dinleyicisi için internet radyosu oluşturma fikri hiç askıya alınmadı. 1994 yılının sonlarında, karasal radyo frekansı kullanılmadan, internet radyolarının ilki hayata geçti ve bu internet radyosunda yayın yapan ilk grup da Sky Cries Mary oldu. Onlar bir rock grubu idiler ve yeni yeni tanınıyorlardı. Yine bir rock grubu olan Rolling Stones de internet radyolarında verilen ilk canlı konserini gerçekleştirdi. Bu konserin açılış konuşmasında şöyle bir cümle dikkati çekti: “Şu anda internetten radyo dinleyen herkese hoşgeldiniz diyoruz. Umarız bağlantı kopmaz.” İşte internet radyolarını belki de en korkutan durum: bağlantının kopması. Bu durumda sorun internet radyosunda değil, söz konusu bağlantıda. Bu nedenle de, kesintisiz canlı radyo dinleyenlere kaliteli bir yayın yapmak istiyorsanız, sağlam bir internet bağlantısına sahip olmak durumundasınız.

İlk internet radyolarının sadece Amerika ile sınırlı kalmayıp, Avrupa’ya da ulaşması ise 1996 yılının ortalarına denk gelmiştir. Ama şunu söyleyebiliriz ki: internet radyolarının kesintisiz canlı radyo dinleyicisine ulaştığı ilk gün doğmuş olan bir çocuk, şu anda 24 yaşında. Ve artık radyo dinlemeyi sevenler, beğendikleri internet radyosu ile birlikte artık farklı bir boyutta.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*