Geçmişten Günümüze Radyo Yayını

Özel radyolar kurulduğunda herkes radyo yayını yapmayı istiyordu ve bunun için de pek çok kişi üniversitede İletişim; ya da Radyo Televizyon Fakültelerinde okuyordu. Sonrasında ise internet radyoları ortaya çıktı. Bir kaç farklı yöntemle internetten radyo yayını yapmak mümkündü. Hatta bunun için hiç bir ücretin ödenmediği yöntemler de söz konusu idi. Ücret ödenmeden yapılanlar biraz daha amatör oluyordu tabi ki. Ancak radyo yayınını özümsemiş olan kişiler, internet radyoları kurduklarında çok da başarılı işler ortaya çıkartabiliyorlardı.

Çok profesyonel radyo yayını yapan insanlarla, internet radyolarının yeni yeni tanınmaya başladığı zamanlarda tanıştık. Bazıları ise sadece zevkini ve internet radyolarından birine sahip olmanın da verdiği yetki ile egosunu tatmin ediyordu. Ve o zamanlar internetten radyo yayını yapmak için genellikle Winamp kullanılıyordu. Tabi ki Winamp’a ek bir program kuruluyordu ama genellikle bu şekilde radyo yayını yapmak yayının donmasına neden oluyor; yayının kalitesi düşüyordu.

Zaman ilerledikçe Sam 2 kullanımı yaygınlaşmaya başladı. İnternetten radyo yayını yapmak isteyen bir kişi için en ideal program olduğunu düşündüğümüz Sam 2’nin sonrasında yeni sürümleri de yayınlandı. Şimdilerde Sam 5’e kadar güncellemeler bulabilirsiniz. Ancak, kullanım alışkanlığından mıdır bilinmez; hala en iyinin Sam 2 olduğunu düşünürüz. Yeni işletim sistemleri ile uyum sorununu saymazsak tabi ki… Örneğin Windows 10’da Sam 2’yi çalıştırmak istediğinizde bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Sam 3 ise belki de en az kullanılan sürüm olmuştur. Neredeyse hiç kimse tarafından tercih edilmeyen bu programın başarısızlığını bilenler bilirler. Ve ilk zamanlar; yani Sam 2 kullanımının yaygınlaşmaya başladığı dönemler, internet radyolarının çok sayıda dinleyiciye sahip olduğu dönemlerdir. Günümüzde ise durum pek de o zamanlar olduğu gibi değil. Bunun nedeni, internetten radyo yayını yapmak isteyenlerin sayısının artmasından kaynaklı olabileceği gibi, internet radyolarının sayısının fazlalığından da kaynaklanuyor olabilir.

Bir de sosyal medya var tabi ki. Müzik platformlarını saymıyoruz bile. Ama yine de radyo yayınının keyfi bir başkadır. İster profesyonel; ister amatör olsun. Bu keyfin mutlaka yaşanması gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*