Dünyada İlk Radyo Yayını

Radyo hakkında bilgilerimizi sitemiz üzerinden sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Çünkü radyo bizim için önemli. Bir kaç on sene önce, hep aynı kasetleri dinlemektense radyo yayınında farklı şarkılar dinlemeyi tercih eden bizdik. Ve hala radyo dinlemeye devam ediyoruz. Sadece radyo yayınının yapılma ve dinlenme şekli eskiye göre biraz daha farklı ve geniş yelpazeye yayılmış durumda. Peki radyo nedir? Dünyada ilk radyo yayını ne zaman ve nerede yapıldı? İşte merak ettiğiniz radyo hakkında bilgilerin tamamı…

Radyo Nedir?

Elektromanyetik dalgalar yayınlandığında bunları alan ve duyulabilir hale getiren devrelerden oluşmuş olan cihaza genel olarak radyo adı verilmektedir.

Dünyada İlk Radyo Yayını

1907 yılında, Berlin – Kopenhag arası ilişkilerde aktarılması gereken bir söz dolayısı ile ilk radyo yayını yapılmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir müziğin aktarılması için ilk radyo yayını 1910 yılında yapılmıştır.

Bir konserin aktarımı için Belçika’da ilk radyo yayını 1914 yılında yapılmış; ama denenmiş olan ilk üç girişim de cesaret verici nitelikte olmamıştır.

Büyük Britanya’da, 1920 yılının Şubat ayında, genel olarak radyo yayını yapılmaya başlanmıştır.

Transistörlü alıcıların kullanıma başlanması ise 1955 yılında gerçekleşmiştir ve bunun sonrasında da radyo daha geniş bir kesime hitap eder olmuştur.

Radyo hakkında bilgilerden söz ederken, radyonun nasıl iletişimin önemli bir parçası olduğunu da anlatmamız gerekir ki bu durum kısa dalganın kullanılmaya başlaması ile gerçekleşmiştir. Öncesinde deniz aşırı ülkelere erişemeyen radyo yayınında uzun dalga ve orta dalga kullanılmakta idi.

XM radyo ise yeni teknoloji olup, sesi uydudan almaktadır ve son zamanlarda kullanılmaya başlanmış bulunmaktadır. İnternetin gelişip yayılması ile birlikte internet radyolarının da popülerlik kazandığını belirtmeden geçmemeliyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*