Türkiye’de İlk Radyo Yayınından Bugüne

Günümüzde radyo yayınını gerek internet radyolarından, gerek yerel, gerekse de ulusal radyolardan ve farklı pek çok şekilde dinleyebiliyoruz, bilgisayar, akıllı telefon; ya da araba; hatta ve hatta televizyondan bile radyo yayını dinleyebiliyoruz. Büyüklerimize sorduğumuzda ise bize hep bir hikaye anlatırlar: elektriğin olmadığı zamanlarda, gaz lambası eşliğinde akşamları hep bir arada toplanıp, radyoda hikaye dinledikleri zamanları… Peki hiç merak ettiniz mi: Türkiye’de ilk radyo yayını ne zaman ve nasıl yapılmış, hangi şarkılar çalınmış, anonsu kim yapmıştır?

Türkiye’de İlk Radyo Yayını Ne Zaman Yapıldı?

1927 yılının 6 Mayıs tarihinde, Türkiye’de ilk radyo yayını anonsu yapılmıştır. Söz konusu anonsu Eşref Şefik gerçekleştirmiştir. O günden sonra, televizyon dönemine geçilinceye kadar, ülkemizin hem eğlencesi; hem haber, hem de bilgi kaynağı radyo yayını olmuştur. Müzik dinlemeyi, haber almayı, arkası yarınları insanlar radyo dinleyerek öğrenmişlerdir.

Türkiye’de ilk radyo yayınının üzerinden tam 90.5 sene geçmiş. Artık haberler radyolardan alındığı gibi televizyonlardan, gazetelerden, internet üzerinden rahatlıkla alınabiliyor. Arkası yarınlar yerlerini dizilere bıraktı ve onlar da gerek televizyon; gerek internet üzerinden rahatlıkla takip edilebiliyor. Müzik dinlemek ve bilgi edinmek için ise o kadar fazla yöntem var ki…

Ama bunlar her ne kadar var olsalar da, radyo yayını da yerinde saymadı ve sürekli gelişmelere sahne oldu. Örneğin artık yüzlerce radyo ve buna ek olarak internet radyoları var. İnternet radyolarının bile pek çok farklı çeşidi bulunuyor. Yani kısacası, radyo dinleme alışkanlığımız, teknoloji her ne kadar gelişirse gelişsin; alternatifler artarsa artsın hiç bir zaman bitmeyecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*