Radyo Dinlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Radyo dinlemek bizlere, anne, hatta anneannelerimizden kalma bir alışkanlık. Ancak günümüzde kesintisiz canlı radyo dinlemek için, onlar gibi, pilli küçük el radyolarından yararlanmıyoruz. Bunun yerine, Android radyo uygulaması gibi uygulamalarla cep telefonu ya da tabletlerden; veya masaüstü radyo dinleme programı gibi programlardan yararlanıyoruz. Bununla birlikte, radyo dinlemeyi bizler için olanaklı hale getiren uygulamalar ve web siteleri de bulunuyor. Peki, radyo dinlerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarının da var olabileceğini hiç düşündünüz mü? Tamamen eğlence işi olan radyo dinlemek; ya da kesintisiz canlı radyo dinlemek için genellikle kulaklık kullanıyoruz. Ve eğer radyo dinlerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarını bilmezsek, kesintisiz canlı radyo dinlerken sağlığımıza ciddi anlamda zarar verebiliriz.

Radyo Dinlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Radyo dinlemek için son dönemlerde, kesintisiz canlı radyo dinleyicisine pek çok avantaj sağlandı. Belirtmiş olduğumuz gibi Android radyo uygulaması bunun en başarılı örneği halini aldı. Bununla birlikte, insanlar, yürüyüş yaparken, toplu taşıma araçlarında evlerine ya da işlerine giderken… kulaklıklarını takıp, rahatlıkla radyo dinleyebiliyorlar. Ancak kulaklık kullanırken, sesi açmak istediğimizde bize hep bir uyarı geliyor; mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir. Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek kulak sağlığınıza zarar verebilir… Radyo dinlerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları da tam bu noktada karşımıza çıkıyor…

Uzmanlar, radyo dinlerken, özellikle kulak içi kulaklık kullananları uyarıyor: Çok yüksek sesle radyo dinlemek, işitme kaybına dasi neden olabilir. Bununla birlikte, gençlerin %90 gibi çok büyük bir kısmının da, yüksek sesle kesintisiz canlı radyo dinlediğini belirtmemiz gerekiyor. Özellikle Amerika ve Avrupa’da yaşayan gençler yüksek sesle radyo dinleme alışkanlığına sahipler ve bu nedenle de erken yaşta işitme kaybına maruz kalıyorlar.

Radyo dinlerken nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız sizlere çok basit olarak şu örneği verebiliriz: Android radyo uygulaması ya da masaüstü radyo dinleme programında, kulak içi kulaklık kullanarak, yüksek sesle radyo dinlemeniz halinde, kulaklarınıza, 120 desibellik bir jet motorunun yaratmış olduğu ses etkisini yaratıyorsunuz.

Eğer 30’lu yaşlarda iseniz ve kulak içi kulaklık kullanarak yüksek sesle kesintisiz canlı radyo dinleyenler arasında yer alıyorsanız, Önümüzdeki 10 yıl içerisinde, işitme cihazı kullanma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Bununla birlikte, ister Android radyo uygulaması, isterseniz de masaüstü radyo dinleme programında, 10 saatten fazla, 95 desibelin üzerinde radyo dinlemeniz oldukça tehlikeli.

İnsan kulağı çok hassastır. Arasında bir desibel ses farkı olan sesleri dahi birbirinden ayırt edebilir. Bununla birlikte, yaprak hışırtısını da duyan insan kulağı, jet motorunun sesini de duyabilir. Eğer ki çalıştığınız yerde, sürekli olarak 80 desibel ses bulunuyorsa, bu durum sizin işitmenize zarar verebilir. Bununla birlikte, kısa süreli olarak 120 desibel sese maruz kalmanın çok ciddi tehlikesi bulunmamaktadır. Ama 10 saatten fazla süre ile 95 desibel ve üzeri sese maruz kalmanız halinde, ciddi işitme kayıplarına maruz kalabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*